Ferie zimowe 2017

Drodzy Kapłani, Siostry Zakonne, Katecheci!

Rozpoczyna się czas ferii zimowych stąd w wielu parafiach dzięki Waszemu zaangażowaniu będą odbywały się inicjatywy, których celem jest zagospodarowanie wolnego czasu od szkoły, jaki mają dzieci w różnym przedziale wiekowym. Zimowiska czy półkolonie, które cieszą się dużą frekwencją są możliwością do duszpasterstwa i pogłębienia w czasie zabaw wiedzy.

Jako Muzeum Diecezjalne z myślą o organizowanych wyjazdach i półkoloniach przygotowaliśmy specjalną wystawę, która będzie otwarta od 26 stycznia 2017 roku. Wystawa o tytule „Idźcie i głoście” nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego, a jej przedmiotem są 103 ikony, które powstały w ramach Stowarzyszenie „Droga ikony”, działającego w Poznaniu i Warszawie. Unikatowe przedstawienia w ikonach pokazują bogactwo treści i kunszt wykonania przez młodych ludzi wrażliwych na piękno, które w człowieka wpisał  Bóg.

Serdecznie zachęcam, aby w czasie trwających zimowisk odwiedzić Muzeum Diecezjalne w Łomży.

 

Ks. Tomasz Grabowski

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 498

Idźcie i głoście

26 stycznia Muzeum Diecezjalne w Łomży otwiera nową wystawę pod tytułem „Idźcie i głoście”Wystawa jest odpowiedzią na hasło roku duszpasterskiego. Na prezentację składają się 103 ikony o bardzo zróżnicowanej tematyce. Począwszy od klasycznych wzorów: Vera ikon, Przemienienie, Zmartwychwstanie, Trójca Święta a skończywszy na zupełnie współczesnych wzorcach jak ikona Jezusa Miłosiernego. Wyjątkowe w formie, urzekające w wyrazie artystycznym i przepojone duchem modlitwy prace pokazują jak wielki dar Bóg wpisał w człowieka.  

  


Author: Super User Opublikowano Odsłony: 522

Kolędowanie 2017

8 grudnia w Sali głównej Muzeum Diecezjalnego odbyło się radosne kolędowanie. O godzinie 16.00 rozpoczął się wspólny koncert kolędowy, którego autorami były dzieci i młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej z Łomży. Radość z przyjścia na świat Chrystusa promieniowała poprzez śpiew i radosne nuty w wykonaniu młodych twórców.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

 


 

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 350

Projekt 2016


http://www.mkidn.gov.pl/media/_img/content/mkidn_01_cmyk.jpg

Projekt pt Modernizacja wystawy stałej w Muzeum Diecezjalnym w Łomży

dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt polega na modernizacji wystawy stałej Rzeźba między "Ziemią a Niebem" prezentowanej w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Modernizacja ekspozycji obejmie zakup sprzętu i oprogramowania multimedialnego, konserwację zabytków prezentowanych na wystawie, publikację katalogu wystawy oraz przystosowanie ekspozycji na potrzeby osób niepełnosprawnych. Wszystkie zadania wpłyną na zwiększenie dostępności zbiorów muzealnych wśród różnych grup społecznych. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, iż Muzeum Diecezjalne jest jedyną placówką w Łomży prezentującą zbiory sztuki sakralnej w ramach stałej ekspozycji.

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 306

BATIK

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 302

Jesienny czas

Jesień mija . . .

Dobiega końca pora roku jaka sama w sobie jest nostalgiczna poprzez zachowanie przyrody, czy ojczyźniane rocznice zmuszające do zadumy. Nie mniej ów czas w Muzeum Diecezjalnym był owocny w szereg wydarzeń jakie pragnę przypomnieć, a także wskazać na fotografiach, wszak to co minęło ma wpływ na przyszłość.

We wrześniu 2016 została otwarta wystawa Karoliny Choromańskiej, której malarstwo to twórcze spojrzenie na otaczający krajobraz, a także poszukiwanie współczesnego wzornictwa.

14 września odbyło się spotkanie z cykl „Gawędy Historyczne”, na którym poruszono kolejny aspekt naszej lokalnej historii państwa podziemnego w latach 1915-1919.

15 września w naszej placówce odbył się koncert Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej, który przyciągnął rzesze melomanów muzyki klasycznej. W atmosferze życzliwości i dobrej zabawy szlachetne nuty odezwały się dźwiękiem w muzealnych wnętrzach.

24 września fundacja Leonardo razem z muzeum zorganizowała konkurs plastyczny. Obecność dzieci, rodziców, dziadków na tym wydarzeniu była cennym darem.

29 września Łomżyńska Filharmonia Kameralna kolejny raz zaprezentowała utwory w naszym wnętrzu gromadząc kolejne rzesze słuchaczy. Tym razem z muzykami zostaliśmy na dłużej, ponieważ postanowili nową płytę nagrać w naszym wnętrzu. Nagrania trwały od poranka po wieczór i były doskonałym momentem by nie tylko poznać kunszt muzyki klasycznej, ale też by w niej się zasłuchać.

17 października Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów zorganizowało kolejne spotkanie z cyklu - Poznajemy nasze rody – i tu również nie zabrakło naszych wiernych słuchaczy.

25 października zainaugurowaliśmy Muzeum Diecezjalne oraz Państwowa Szkoła Muzyczna z Łomży kolejny rok wspólnej inicjatywy jaką są koncerty młodych adeptów muzyki. I tym razem publiczność nie zawiodła.

11 listopada Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zorganizowało w naszej siedzibie niepodległościowy wieczór podczas którego uhonorowano osoby zasłużone dla miasta Łomży i Ziemi łomżyńskiej. Wydarzenie przyciągnęło około 100  osób.

17 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu – Skąd nasz ród – a było poprzedzone wernisażem malarstwa Aleksandry Potockiej – Kuc. Tu również mogliśmy liczyć na obecność, a także na możliwość rozsmakowania się w sztuce przez duże S.

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 263
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Województwa Podlaskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - Instytucja Zarządzająca RPOWP

Joomla! ©2012 Open Source. All rights reserved.