Św. Franciszek

W naszym muzeum można już oglądać nową wystawę, która została przygotowana przez pracowników Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży oraz Muzeum Północno-Mazowieckie. Serdecznie dziękuję dyrekcji Muzeum oraz Pani Karolinie Skłodowskiej z Galerii za życzliwość i przygotowanie wystawy.

Ekspozycja „Pokój i dobro” to prace zrealizowane przez studentów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych z  Krakowa. Małe formy rzeźbiarskie  oraz ceramika są poświęcone postaci Świętego Franciszka. Święty, który kochał Pana Boga przez świat stworzony i człowieka, święty, który obcował z naturą, i od której czerpał siłę do miłości względem innych. Warto poświęcić swój czas, aby zobaczyć to wrażliwe twórcze spojrzenie na świętego człowieka.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII FRANEK

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 325

Wracamy z gawędą . . .

Po wakacjach wracamy ze spotkaniami historycznymi połączonymi z gawędą. Zapraszamy na najbliższą środę:

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 332

WE WSZYSTKIM CHRYSTUS

              9 września w muzeum odbyła się prezentacja książki wywiadu rzeki jaki z Biskupem Stanisławem Stefankiem przeprowadziła redaktorka Marzena Nykiel. Wywiad jest zapisem przemyśleń byłego Ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej nad rolą Ewangelii w życiu współczesnego, świata i Polski. Jest to refleksja człowieka o człowieku, a także bardzo wrażliwe ukazanie troski kościoła o rodzinę i podkreślenie jej bożego wymiaru.Author: Super User Opublikowano Odsłony: 337

FOTOGRAFIA - SYLWESTER NICEWICZ

1 września 2015 roku w Muzeum Diecezjalnym została otwarta wystawa fotografii Pana Sylwestra Nicewicza. Zdjęcia to bardzo szczególne momenty z życia natury uchwycone za pomocą obiektywu. Jak przyznaje autor czasem wielogodzinne oczekiwania prowadziły do zrobienia tego jednego, niepowtarzalnego ujęcia. Prace prezentowane na wystawie to unikatowe stop klatki z filmu jakim jest przyroda. Subtelne oko autora uchwyciło to co precyzyjnie stworzył Bóg. Wernisaż zgromadził grono przyjaciół i zainteresowanych fotografią, dzięki czemu mogliśmy jeszcze raz zatrzymać się nad cudem stworzenia.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 450

Działo się w minionym czasie . . .

       W Muzeum Diecezjalnym w okresie wakacyjnym miało miejsce kilka bardzo ważnych wydarzeń. Niemniej nim wspomnę o tym co było pragnę w imieniu pracowników Muzeum podziękować za życzliwość i odwiedzanie naszej placówki, która cieszy się co raz większym zaufaniem i aprobatą zwiedzających.

        I tak w minionym czasie miały miejsce:

 3 czerwca W Muzeum Diecezjalnym odbyło się spotkanie z cyklu gawęd historycznych organizowanych we współpracy z Portalem Historia Łomży , Bractwem historycznym i Towarzystwem Naukowym im. Wagów, poświęcone tematowi „ Sławomira Czerwińskiego związki z Łomżą”. Temat zaprezentował prof. nadzw. Dr hab. Piotr Gołdyn z Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

18 czerwca Fundacja Leonardo zorganizowała w Muzeum Diecezjalnym pokaz filmu historycznego pt. Syberiada. Autor filmu przedstawił losy głównych bohaterów co spotkało się dużą aprobatą widzów.

 10 lipca w Muzeum Diecezjalnym odbył się koncert festiwalowy z cyklu Muzycznego festiwalu Drozdowo-Łomża. 30 lecie pracy twórczej obchodził Dariusza Wójcika przyciągnęło do głównej Sali Muzeum tłumy słuchaczy. Około 400 osób wsłuchiwało się w operowe utwory i melodię pianina, która rozbrzmiewała w całych gmachu muzeum. Oklaski, gratulacje ze strony władz i liczne bisy były podziękowaniem i zachętą do dalszej twórczej pracy.

 

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 330

NOC MUZEÓW 2015 TAK BYŁO


W sobotę 16 maja odbyła się kolejna Noc Muzeów. Muzeum Diecezjalne tradycyjnie wystartowało z bardzo bogatą ofertą, tak by zadowolić gusta nawet najbardziej wybrednych miłośników sztuki i tego co nazywamy szeroko pojętą kulturą.

I tak o godzinie 18.00 otworzyliśmy mury naszej placówki, w których wybrzmiała muzyka klasyczna w wydaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej z Łomży. Piękne utwory opatrzone merytorycznym komentarzem pozwoliły zasmakować bogactwa sztuki.

W głównym holu widzowie mogli zasmakować pięknych wytworów uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Weterynaryjnych z Łomży. Piękne kwiaty wyrzeźbione w arbuzie smakowały równie smacznie jak aksamitki wyrzeźbione w rzodkiewkach.

Na scenie przed budynkiem Muzeum Agencja reklamy EMCLAT i sklep Karolinka przygotowały wspaniały pokaz mody za co serdecznie dziękujemy. Dzieciaki bawiły się wspaniale prowadzone przez kleryków Mariana i Sebastiana. Pokaz mody uświetnił występ przedszkolaków z placówki Mały Artysta. Dzieci śpiewały i tańczyły pokazując dziecięcą radość.

O godzinie 20.00 mogliśmy spotkać pasjonata akwareli Pana Wojciecha Smółkowskiego, który jako architekt w wolnych chwilach tworzy wodne obrazy. Wystawa jego prac znajduje się w galerii naszego muzeum.

W muzealnym skarbcu miłośnicy obronności mogli zobaczyć ciekawą kolekcję broni ze sklepu www.okop.pl. Broń prezentowana na wystawie to czas I i II wojny światowej, a także wybrane współczesne egzemplarze. To była prawdziwie męska wystawa.

Pomiędzy eksponatami pojawiły się w muzealny wieczór portrety w masce Ivo Świątkowskiego. Tajemnicze, ukryte, intrygowały by szukać zakrytej twarzy.

O 21.30 rozpoczęliśmy pokaz filmowy przygotowany przez fundację Leonardo. Było zimno, ale wytrwali zasmakowali kina plenerowego i filmów, które uczą jak żyć.

W NOC MUZEÓW 2015 odwiedziło nas prawie 4000 zwiedzających. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY

 PEŁNA RELACJA W GALERII

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 409
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Województwa Podlaskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - Instytucja Zarządzająca RPOWP

Joomla! ©2012 Open Source. All rights reserved.